timewerx
the village i--o--t--
Food does not cost that much. I can easily eat on three dollars a day. A dollar for veggies, usually a freeze dried soup mix because I am lazy and I want quick and easy. A dollar for protein that we cannot seem to live without. Then a dollar for the carbs that we crave so much and is the cheapest part of what we eat. If I eat more then I should it is going to be carbs and not the veggies or protein. My food has a very long shelf life so I do not have to worry about throwing away expired food as much that way. Also I can buy it at the best price.
I do most of my cooking in a rice cooker. Again for convenience so it shuts itself off if I forget about it. They say you are allowed to use them in dorms where they do not allow any other form of cooking. So I take my mix off the shelf and use water or soy milk. Or I cook beans because they are high in protein.
Eating out is getting to be expensive but I can usually get something at Taco Bell for a dollar or two. Food is available and they are not letting people starve. But people can go crazy. My son said he ate a $100 meal once. His company gives him a $60 a day budget for food.
Eggs cost 33 cents. One is plenty for me. But my wife will eat two and with a piece of bead that is a dollar for breakfast for her. Although we do cheat a little bit there because she brings home the jelly and little contains of things like that from work. She actually gets a lot of food from the churches. Day old bread or donunts or things like that. She gives a lot of that away. Sometimes she sends it overseas in her mission box or she will cook it for a pot luck dinner.
I have money for food. I can buy potatoes and fresh veggies if I want. I am just lazy to prepare them at times. Veggie soup takes about half an hour and I can add a table spoon of freeze dried pretty quick. The freeze dried was actually made for camping if you want light and easy to carry. Just add water. I like the bear soup and right now they have been putting it on sale for $3.30 for eight servings. Even at regular price that is still only 50 cents a serving.
I am not trying to eat for less money, it just does not cost that much. I do not need the eggs, butter and milk in my mix. I am happy just to use water. But most people may not be content with that.
I spend less than $1 on food each day and I don't live in USA. My meals are the same everyday. Rice, bread, corn, sometimes oatmeal, sardines, milk, and cheese.
On top of this, I do heavy exercise everyday. We have high risk of cardiovascular disease in the family and the stress of managing unsustainable debt makes it a lot worse. If I don't exercise, I'll depend on blood pressure meds and we can't afford it. I buy them for my mom but we can't afford buying more for me too.
Right now, I've been living med-free since the Covid pandemic of 2021. I don't even take food supplements.
Perhaps if I didn't exercise, my calorie intake even if tiny would break-even. But with exercise, I'm over a thousand calories under minimum. If I don't exercise while eating the same quantity of food, I get headaches and high blood pressure even if I'm not overweight. Currently. I'm 9 lbs underweight.
I feel like we're already living in tribulation that if WW3 breaks out, it wouldn't make much of a difference in my living situation.
Upvote
0